E36D250HPN244UDE3U
Chemi-Con
Product No:
E36D250HPN244UDE3U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 240000UF 25V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.625" (142.88mm)
Tolerance -10%, +75%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.125" (28.58mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series U36D
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr Chemi-Con
Capacitance 240000 µF