E36D630HPN104ME92U
Chemi-Con
Product No:
E36D630HPN104ME92U
Description:
CAP ALUM 100000UF 20% 63V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.125" (79.38mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 14.2 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 9.1mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series U36D
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 19.88 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 100000 µF