E36F251HPN183MEJ1U
Chemi-Con
Product No:
E36F251HPN183MEJ1U
Description:
CAP ALUM 18000UF 20% 250V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) 7.165" (182.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series U36F
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr Chemi-Con
Capacitance 18000 µF