E36L351HPN122KC79U
Chemi-Con
Product No:
E36L351HPN122KC79U
Description:
CAP ALUM 1200UF 10% 350V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.110" (79.00mm)
Tolerance ±10%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.874" (22.20mm)
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series U36L
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1.2 mF