E37X421CPN822MEJ1U
Chemi-Con
Product No:
E37X421CPN822MEJ1U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 420V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) 7.165" (182.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 420 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 22.2 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 14mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series U37X
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 42.441 A @ 10 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 8200 µF