E74D350LPN482MA41M
Chemi-Con
Product No:
E74D350LPN482MA41M
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 4800UF 20% 35V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.625" (41.28mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Ripple Current @ Low Frequency 8.37 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 26.6mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series U74D
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 9.3 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 4800 µF