Home / Oscillators / EB16E2H2H-27.000M TR
minImg
EB16E2H2H-27.000M TR
Ecliptek
Product No:
EB16E2H2H-27.000M TR
Manufacturer:
Ecliptek
Description:
STANDARD CLOCK OSCILLATOR 27.000
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Disable) (Max) 10µA
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)
Frequency Stability ±50ppm
Current - Supply (Max) 4mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series EB16E2
Function Enable/Disable
Type XO (Standard)
Package / Case 4-SMD, No Lead
Voltage - Supply 1.8V
Output LVCMOS
Mfr Ecliptek
Base Resonator Crystal
Frequency 27 MHz