Home / Common Mode Chokes / ECMT1V1714H-5R0-R
minImg
ECMT1V1714H-5R0-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
ECMT1V1714H-5R0-R
Description:
CMC 5MH 1.4A 2LN TH
In Stock : 1050
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
DC Resistance (DCR) (Max) 300mOhm
Approval Agency -
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.669" L x 0.630" W (17.00mm x 16.00mm)
Height (Max) 0.551" (14.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series ECMT1V17
Voltage Rating - DC -
Package / Case Vertical, 4 PC Pin
Number of Lines 2
Current Rating (Max) 1.4A
Voltage Rating - AC 250V
Mfr Eaton - Electronics Division
Features -
Filter Type Power Line
Package Tray
Inductance @ Frequency 5 mH @ 1 kHz