Home / AC Fans / EE1G-115-140-03
minImg
EE1G-115-140-03
ebm-papst Inc.
Product No:
EE1G-115-140-03
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Description:
BLOWER
User Guide
Operating Temperature 122°F (50°C)
Air Flow 270.0 CFM (7.56m³/min)
Noise 64.0dB(A)
Ingress Protection -
Static Pressure -
Bearing Type Ball
Current Rating (Amps) -
Approval Agency -
Fan Type Blower, Centrifugal
Termination 3 Wire Leads
Voltage - Rated 115VAC
Size / Dimension Rectangular/Rounded - 220mm L x 256.5mm H
Product Status Active
Voltage Range -
RPM -
Material - Blade Steel
Series EE1G140
Power (Watts) 195W
Mfr ebm-papst Inc.
Material - Frame Steel
Features Capacitor
Package Bulk
Width 130.0mm