Home / AC Fans / EE1G-230-180-04
minImg
EE1G-230-180-04
ebm-papst Inc.
Product No:
EE1G-230-180-04
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Description:
BLOWER
User Guide
Operating Temperature 140°F (60°C)
Air Flow 450.0 CFM (12.60m³/min)
Noise 64.0dB(A)
Ingress Protection -
Static Pressure -
Bearing Type Ball
Current Rating (Amps) -
Approval Agency -
Fan Type Blower, Centrifugal
Termination 3 Wire Leads
Voltage - Rated 230VAC
Size / Dimension Rectangular/Rounded - 260mm L x 302mm H
Product Status Active
Voltage Range -
RPM -
Material - Blade Steel
Series EE1G180
Power (Watts) 180W
Mfr ebm-papst Inc.
Material - Frame Steel
Features Capacitor
Package Bulk
Width 170.0mm