EE60201S3-1000U-999
Sunon Fans
Product No:
EE60201S3-1000U-999
Manufacturer:
Sunon Fans
Description:
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE
User Guide
Air Flow 16.8 CFM (0.470m³/min)
Noise 22.0dB(A)
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.580A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Product Status Active
Voltage Range 4.5 ~ 13.8VDC
RPM 3200 RPM
Mfr Sunon Fans
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features Auto Restart
Width 20.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.100 in H2O (24.9 Pa)
Bearing Type Sleeve
Approval Agency CE, CUR, TUV, UL
Termination 2 Wire Leads
Size / Dimension Square - 60mm L x 60mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. 35000 Hrs @ 40°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
Series EE
Power (Watts) 700 mW