EFB1724VHG-F00
Delta Electronics
Product No:
EFB1724VHG-F00
Manufacturer:
Delta Electronics
Description:
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE
User Guide
Air Flow 302.3 CFM (8.46m³/min)
Noise 57.0dB(A)
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.970A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 24VDC
Product Status Obsolete
Voltage Range 12 ~ 28VDC
RPM 4000 RPM
Mfr Delta Electronics
Material - Frame Aluminum
Features Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
Width 50.80mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.937 in H2O (233.4 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency CE, CSA, UL, VDE
Termination 3 Wire Leads
Size / Dimension Round - 172mm Dia
Weight 1.9 lbs (861.8 g)
Lifetime @ Temp. 80000 Hrs @ 40°C
Material - Blade Plastic
Series EFB
Power (Watts) 23.28 W