Home / Film Capacitors / EFDKA1BK206F024DH
minImg
EFDKA1BK206F024DH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EFDKA1BK206F024DH
Description:
CAP FILM 20UF 10% 1100VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.811" (46.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 11.5 mOhms
Ratings AEC-Q200
Series EFDKA
Voltage Rating - DC 1100V (1.1kV)
Package / Case Radial - 4 Leads
Voltage Rating - AC -
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 20 µF