Home / Film Capacitors / EFDKA1BK505D134BH
minImg
EFDKA1BK505D134BH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EFDKA1BK505D134BH
Description:
CAP FILM 5UF 10% 1100VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.488" (37.80mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.260" L x 0.866" W (32.00mm x 22.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 10.5 mOhms
Ratings AEC-Q200
Series EFDKA
Voltage Rating - DC 1100V (1.1kV)
Package / Case Radial - 4 Leads
Voltage Rating - AC -
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 5 µF