Home / Film Capacitors / EFDKA60K256E134BH
minImg
EFDKA60K256E134BH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EFDKA60K256E134BH
Description:
CAP FILM 25UF 10% 600VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.614" (41.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.654" L x 0.787" W (42.00mm x 20.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 7 mOhms
Ratings AEC-Q200
Series EFDKA
Voltage Rating - DC 600V
Package / Case Radial - 4 Leads
Voltage Rating - AC -
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 25 µF