Home / Film Capacitors / EFDKA60K456F014BH
minImg
EFDKA60K456F014BH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EFDKA60K456F014BH
Description:
CAP FILM 45UF 10% 600VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.811" (46.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.264" L x 0.984" W (57.50mm x 25.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 7.5 mOhms
Ratings AEC-Q200
Series EFDKA
Voltage Rating - DC 600V
Package / Case Radial - 4 Leads
Voltage Rating - AC -
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 45 µF