Home / Film Capacitors / EFDKS1CK405D122LH
minImg
EFDKS1CK405D122LH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EFDKS1CK405D122LH
Description:
CAP FILM 4UF 10% 1200VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.331" (33.80mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series EFDKS
Voltage Rating - DC 1200V (1.2kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 4 µF