Home / Film Capacitors / EFDKS55K506E174DH
minImg
EFDKS55K506E174DH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EFDKS55K506E174DH
Description:
CAP FILM 50UF 10% 550VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 2.008" (51.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.654" L x 1.378" W (42.00mm x 35.00mm)
Series EFDKS
Voltage Rating - DC 550V
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 50 µF