Home / Film Capacitors / EFDKS60K137F064DH
minImg
EFDKS60K137F064DH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EFDKS60K137F064DH
Description:
CAP FILM 130UF 10% 600VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 2.598" (66.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.264" L x 1.772" W (57.50mm x 45.00mm)
Series EFDKS
Voltage Rating - DC 600V
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 130 µF