Home / Film Capacitors / EFDKS70K156D134BH
minImg
EFDKS70K156D134BH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EFDKS70K156D134BH
Description:
CAP FILM 15UF 10% 700VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.488" (37.80mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.260" L x 0.866" W (32.00mm x 22.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series EFDKS
Voltage Rating - DC 700V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 15 µF