Home / Film Capacitors / EFDKS80K126D132LH
minImg
EFDKS80K126D132LH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EFDKS80K126D132LH
Description:
CAP FILM 12UF 10% 800VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.488" (37.80mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.260" L x 0.866" W (32.00mm x 22.00mm)
Series EFDKS
Voltage Rating - DC 800V
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 12 µF