Home / Film Capacitors / EFDKS80K206E154BH
minImg
EFDKS80K206E154BH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EFDKS80K206E154BH
Description:
CAP FILM 20UF 10% 800VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.654" L x 0.945" W (42.00mm x 24.00mm)
Series EFDKS
Voltage Rating - DC 800V
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 20 µF