Home / Film Capacitors / EFDKS80K506E184DH
minImg
EFDKS80K506E184DH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EFDKS80K506E184DH
Description:
CAP FILM 50UF 10% 800VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 2.205" (56.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.654" L x 1.575" W (42.00mm x 40.00mm)
Series EFDKS
Voltage Rating - DC 800V
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 50 µF