Home / Film Capacitors / EFDKS90K105D022LH
minImg
EFDKS90K105D022LH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EFDKS90K105D022LH
Description:
CAP FILM 1UF 10% 900VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 0.740" (18.80mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.260" L x 0.354" W (32.00mm x 9.00mm)
Series EFDKS
Voltage Rating - DC 900V
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 1 µF