Home / Film Capacitors / EFDKS90K505E072LH
minImg
EFDKS90K505E072LH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EFDKS90K505E072LH
Description:
CAP FILM 5UF 10% 900VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.220" (31.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.654" L x 0.669" W (42.00mm x 17.00mm)
Series EFDKS
Voltage Rating - DC 900V
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 5 µF