EFL-500ELL220MH05G
Chemi-Con
Product No:
EFL-500ELL220MH05G
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 33.6 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series FL
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 84 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 22 µF
Package Bulk
Impedance 2.6 Ohms