Home / Film Capacitors / EFX1S35K155D102LH
minImg
EFX1S35K155D102LH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EFX1S35K155D102LH
Description:
CAP FILM 1.5UF 10% 350VAC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 1.213" (30.80mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.260" L x 0.630" W (32.00mm x 16.00mm)
Product Status Active
Ratings X1
Series EFX1S
Voltage Rating - DC 700V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 350V
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 1.5 µF