Home / Film Capacitors / EFX1S48K824D082LH
minImg
EFX1S48K824D082LH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EFX1S48K824D082LH
Description:
CAP FILM 0.82UF 10% 480VAC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 1.134" (28.80mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm)
Series EFX1S
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 480V
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 0.82 µF