Home / Film Capacitors / EFX1S53K334D032LH
minImg
EFX1S53K334D032LH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EFX1S53K334D032LH
Description:
CAP FILM 0.33UF 10% 530VAC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 0.819" (20.80mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
Series EFX1S
Voltage Rating - DC 1100V (1.1kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 530V
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 0.33 µF