Home / Film Capacitors / EFX1S76K185E142LH
minImg
EFX1S76K185E142LH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EFX1S76K185E142LH
Description:
CAP FILM 1.8UF 10% 760VAC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 1.732" (44.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.654" L x 1.102" W (42.00mm x 28.00mm)
Series EFX1S
Voltage Rating - DC 1500V (1.5kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 760V
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 1.8 µF