Home / Film Capacitors / EFX2S30K225D052LH
minImg
EFX2S30K225D052LH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EFX2S30K225D052LH
Description:
CAP FILM 2.2UF 10% 305VAC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 0.976" (24.80mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm)
Series EFX2S
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 305V
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 2.2 µF