Home / Film Capacitors / EFX2S30K474B112LH
minImg
EFX2S30K474B112LH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EFX2S30K474B112LH
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 305VAC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.394" W (18.00mm x 10.00mm)
Series EFX2S
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 305V
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 0.47 µF