Home / Film Capacitors / EFX2S30K685E112LH
minImg
EFX2S30K685E112LH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EFX2S30K685E112LH
Description:
CAP FILM 6.8UF 10% 305VAC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 1.496" (38.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.654" L x 0.866" W (42.00mm x 22.00mm)
Series EFX2S
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 305V
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 6.8 µF