Home / Film Capacitors / EFX2S35K155C102LH
minImg
EFX2S35K155C102LH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EFX2S35K155C102LH
Description:
CAP FILM 1.5UF 10% 350VAC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.024" L x 0.571" W (26.00mm x 14.50mm)
Series EFX2S
Voltage Rating - DC 700V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 350V
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 1.5 µF