Home / Film Capacitors / EFY2S30K102A012LH
minImg
EFY2S30K102A012LH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EFY2S30K102A012LH
Description:
CAP FILM 0.001UF 10% 300VAC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 0.374" (9.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Product Status Active
Ratings Y2
Series EFY2S
Voltage Rating - DC 1500V (1.5kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 300V
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 1000 pF