EG1H100MPN0511U
Chinsan (Elite)
Product No:
EG1H100MPN0511U
Manufacturer:
Chinsan (Elite)
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 63.25 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series EG
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 115 mA @ 100 kHz
Mfr Chinsan (Elite)
Capacitance 10 µF
Package Cut Tape (CT)
Impedance 1.45 Ohms