EGPA101ELL301ML25S
Chemi-Con
Product No:
EGPA101ELL301ML25S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 300UF 20% 100V RADIAL
In Stock : 240
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 995 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 79mOhm @ 100kHz
Ratings AEC-Q200
Series GPA
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.99 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 300 µF