EGPA350ELL332ML40S
Chemi-Con
Product No:
EGPA350ELL332ML40S
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.9775 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 17mOhm @ 100kHz
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.97 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 3300 µF