EGPA500ELL122MK40S
Chemi-Con
Product No:
EGPA500ELL122MK40S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.722 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 28mOhm @ 100kHz
Ratings AEC-Q200
Series GPA
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.87 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1200 µF