EGPA500ETS102MM20S
Chemi-Con
Product No:
EGPA500ETS102MM20S
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.344 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 39mOhm @ 100kHz
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.24 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1000 µF