EGPA800ELL681ML35S
Chemi-Con
Product No:
EGPA800ELL681ML35S
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 80V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.437" (36.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Voltage - Rated 80 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.548 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 44mOhm @ 100kHz
Ratings AEC-Q200
Series GPA
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.58 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 680 µF