EGPD350ELL472MM30H
Chemi-Con
Product No:
EGPD350ELL472MM30H
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL
In Stock : 400
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 4.76 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 135°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm @ 100kHz
Ratings AEC-Q200
Series GPD
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 5.6 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 4700 µF