EGQB350ELL561MK20H
Chemi-Con
Product No:
EGQB350ELL561MK20H
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.115 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 150°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 150mOhm @ 100kHz
Ratings AEC-Q200
Series GQB
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.23 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 560 µF