EKHE451VSN621MQ60S
Chemi-Con
Product No:
EKHE451VSN621MQ60S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 620UF 20% 450V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.362" (60.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.25 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KHE
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.9925 A @ 50 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 620 µF