EKMG6R3ETD102MHB5D
Chemi-Con
Product No:
EKMG6R3ETD102MHB5D
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 380 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KMG
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 570 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1000 µF