EKMH101VNN102MQ30U
Chemi-Con
Product No:
EKMH101VNN102MQ30U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.51 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 249mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series KMH
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.812 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1000 µF