EKMH160LGC564MFE0U
Chemi-Con
Product No:
EKMH160LGC564MFE0U
Description:
CAP ALUM 560000UF 20% 16V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.669" (144.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.504" Dia (89.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 28.1 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KMH
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 31.472 A @ 50 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 560 mF