EKMH161VNN681MR25U
Chemi-Con
Product No:
EKMH161VNN681MR25U
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.72 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 244mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series KMH
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.58 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 680 µF