EKMH201VQT332MB63U
Chemi-Con
Product No:
EKMH201VQT332MB63U
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 200V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.579" (65.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 4.63 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 75mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series KMH
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Ripple Current @ High Frequency 6.945 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 3.3 mF