EKMH251VNT472MU80U
Chemi-Con
Product No:
EKMH251VNT472MU80U
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 250V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.248" (82.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.772" Dia (45.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KMH
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Mfr Chemi-Con
Capacitance 4.7 mF